87-510 Skrwilno
Skudzawy 27
Szanowni Państwo,
zapraszamy do korzystania z bezpłatnej wystawy poświęconej setnej rocznicy wolny polsko-bolszewickiej. Wystawę, którą przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, można pobrać i powiesić na stronie internetowej, albo wydrukować na potrzeby tradycyjnej wystawy plenerowej lub wewnętrznej.
Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecia zwycięstwa” przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej. Mogą z niej korzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, szkoły, kościoły, sołectwa i organizacje pozarządowych. Wystarczy pobrać pliki PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach. Można też pobrać pliki JPG i powiesić na własnej stronie internetowej.
Ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecia zwycięstwa” składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Tematy plansz to:
Polskie formacje wojskowe w I wojnie światowej
Ku niepodległości
Wojna polsko-ukraińska
Pierwsze walki z bolszewikami
Stulecie Muzeum Wojska Polskiego
Wyprawa kijowska
Rosja bolszewicka a Polska
Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata
Bitwa Warszawska
Naczelny Wódz Józef Piłsudski (1867-1935)
Ksiądz Ignacy Skorupka (1893-1920)
Ochotnicy
Ochotniczki
Świat wobec wojny polsko-bolszewickiej
Bitwa lwowska
Bitwa nad Niemnem
Traktat ryski
Trofea z wojny polsko-bolszewickiej
Rewindykacje
Planszom towarzyszy specjalny plakat promujący wystawę. Całość można pobrać ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.
Wystawa to niejedyny projekt Biura Programu "Niepodległa" realizowany w związku z obchodami stulecia wojny polsko-bolszewickiej. Zapraszamy Państwa również do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim "1920". Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda.
17 kwietnia ruszył także wyjątkowy cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny. Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikujemy materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego dostępnych jest na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wiktoria-1920-zapiski-z-czasow-wojny-przypomniane-w-roku-bitwy-warszawskiej/.
Biuro Programu "Niepodległa"
87-510 Skrwilno
Skudzawy 27