Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zielona Szkoła w Rajczy

W dniach od 3 czerwca do 8 czerwca 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Skudzawach wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Okalewie wyjechali na zieloną szkołę do malowniczo położonego domu wczasów dziecięcych “Góral” w  Rajczy, położonej w Beskidzie Żywieckim, nad rzeką Sołą.

Każdy dzień dostarczał nam wiele wrażeń. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach i wyjazdach. Były to wycieczki do Żywca, Zakopanego, Istebnej, Milówki, Koniakowa, Zwardonia. W Milówce uczniowie odwiedzili Muzeum „Stara Chałupa”. Spacerując ulicami Żywca podziwiali pałac Habsburgów, otaczający go park z mini zoo oraz rynek miasta. W drodze do Zakopanego odwiedzili miasteczko na Jeziorem Orawskim na Słowacji – Namestovo. W Zakopanem kolejką górską wjechali na Gubałówkę. Odbyli wędrówkę Doliną Strążyską pod Wodospad Siklawica. Zwiedzili kościół na Krzeptówkach, a podczas spaceru po Krupówkach mieli możliwość zakupu pamiątek. Uczniowie odbyli podróż pociągiem z Rajczy do Zwardonia, po czym udali się na szczyt góry Trojak. Na górze zobaczyli największą ławkę oraz podziwiali górskie krajobrazy. Po powrocie zwiedzali Rajczę – kościół, pałac Habsburgów, cmentarz legionistów, na którym spoczywa 261 żołnierzy walczących podczas I i II wojny światowej, a na koniec odpoczywali w inhalatorium. W Koniakowie uczestniczyli w spotkaniu z miejscowym gawędziarzem. Zapoznał ich z historią koniakowskich koronek. Odwiedzili Centrum Pasterskie i Izbę Regionalną „Chatę Kawuloka”, która należała do wybitnego folklorysty, wykonawcy instrumentów ludowych, muzyka – Jana Kawuloka. Zdobyli Ochodzitę, a także dotarli do Trójstyku – punktu styku trzech granic: Polski, Czech, Słowacji. Zobaczyli także gigantyczną huśtawkę w Słowacji. Na koniec pobytu w Istebnej uczniowie skorzystali z basenu.

Spotkali się z multiinstrumentalistą – Jacentym Ignatowiczem.

Uczestniczyli w warsztatach:

- warsztaty naukowo-techniczne z ciekłym azotem,

- warsztaty w Manufakturze Czekolady,

- warsztaty malowania na szkle,

- plakatowania.

Ponad to uczestniczyli w zajęciach sportowych, grach i zabawach na świeżym powietrzu oraz w biesiadzie grillowej i dyskotece. Wyjazd na zieloną szkołę był idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Zielona szkoła okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! Szkoda, że ta przygoda już się kończy. Uczestnicy wyjazdu wiele widzieli, zrozumieli i  doświadczyli. Tego nie da  nauczyć się z żadnej książki. Jednym słowem SUPER!!!
Dziękujemy organizatorom zielonej szkoły za wspaniałą gościnność, niesamowitą atmosferę, smaczne ekologiczne posiłki, dużo ruchu, nowe znajomości, ciekawe miejsca, doświadczoną kadrę, instruktorów z pasją, wycieczki i bogaty program oraz zero nudy i 100% zabawy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną Zieloną Szkołę!!!

Opiekunami wycieczki byli: p. Małgorzata Smulska, p. Katarzyna Kopczyńska, p. Anna Kozłowska, p. Katarzyna Lisewska, p. Alicja Bejgrowicz i  p. Jarosław Łasiński.

Data dodania: 2024-06-08 18:51:02
Data edycji: 2024-06-08 19:31:33
Ilość wyświetleń: 742
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej